Loading...

Svietidlá do telocvične

Potrebujete poradiť s výberom najlepšieho osvetlenia pre vašu telocvičňu - športovisko? V nasledujúcom krátkom článku sa pozrieme na špecifikácie takých svietidiel, ktoré vydržia aj tie najtvrdšie údery lopty, ale zároveň vám prinesú jasné svetlo s dokonalým podaním farieb.

2.4.2019

Na použitie v podmienkach telocvične musia byť svietidlá špeciálne prispôsobené tak, aby zvládli záťaž a boli odolné voči nárazom.

Svietidlá majú najvyšší štandard IK 10 - stupeň ochrany proti vonkajším mechanickým nárazom. stupeň 10 je najvyšší možný stupeň ochrany a označuje energiu nárazu 20 J. Tento vysoký stupeň môžu svietidlá dosiahnuť len vďaka použitiu najkvalitnejších materiálov, ktoré absorbujú energiu nárazu s nulovým poškodením. Najčastejšie ide o kryty svietidiel so špeciálnym polykarbonátovým mikroprismatickým krytom.

Ďalším dôležitým atribútom pri výbere najlepšieho svietidla do telocvične je index oslnenia, označovaný skratkou UGR. Tento index je pomerne zložité vypočítať, ale v praxi ide o hodnotu - číslo, ktoré vyjadruje, ako veľmi svetlo ruší zrakový komfort, znemožňuje videnie pri pohľade do svetla alebo môže dokonca viesť k poruchám zraku. Čím je hodnota vyššia, tým viac je človek vystavený oslneniu. Žiadny športovec nemá rád, keď ho pri pohľade nahor, napríklad pri sledovaní lopty, oslňuje jasné svetlo lampy, a tým zabraňuje priamemu očnému kontaktu s loptou.

Pre telocvičné svietidlá je optimálny index UGR < 22. Tretím a posledným dôležitým faktorom je stmievateľnosť. Vďaka účinnému stmievaniu môžeme nielen ušetriť peniaze nižšou spotrebou elektrickej energie, ale môžeme tiež vytvoriť atmosféru pre šport, ktorá si to vyžaduje. Napríklad pri veľkom podujatí alebo turnaji zvýrazníte svietivosť a vytvoríte dôležitú a lepšiu atmosféru. Naopak, na tréningy môžete opäť nastaviť menšie stmievanie a vytvoriť priateľskú atmosféru. V prípade svietidiel môžete stmievanie ovládať pomocou tlačidla DALI alebo inštaláciou systému diaľkového ovládania cez počítač.

Ako vybrať správny typ a počet svietidiel pre vašu telocvičňu/športovisko?

Najdôležitejšími parametrami sú rozmery budovy, najmä výška stropu, ktorá určuje typ svietidla podľa výkonu. Samozrejme, čím vyšší je strop, tým výkonnejšie svietidlá je potrebné inštalovať, aby sa zabezpečil čo najefektívnejší účinok.

Uvedieme príklad riešenia, ktoré sme prispôsobili potrebám a rozmerom zákazníka.
Rozmery budovy boli nasledovné: Výška stropu: 6 metrov Dĺžka jednej steny: 21,5 metra Dĺžka druhej steny:

Podľa lumenov vyžarovaných jednotlivými svietidlami a plochy, ktorú chceme osvetliť, s výškou stropu vypočítame intenzitu osvetlenia pomocou programu - značka LUX lx. Výslednú hodnotu potom vynásobíme počtom svietidiel podľa požiadavky na minimálnu svietivosť a jednotlivé svietidlá v programe rozmiestnime tak, aby bola zabezpečená konštantná svietivosť aj v rohoch budovy. Výsledný výkres môžete vidieť na nasledujúcom obrázku

Konkrétne svietidlá vhodné pre telocvične a športoviská nájdete v našom obchode v kategórii LED svietidlá pre telocvične a športoviská

Konkrétne pre tento návrh bolo použitých 15ks svietidiel: LED svietidlo pre telocvičňu 1224mm 92W 11400lm 4000°K IP65 IK10

Zavolajte nám na +420 773 977 937 alebo nám napíšte na esvit@esvit.cz a my vám poskytneme rozmery na základe vami zadaných rozmerov alebo priloženého súboru .pdf alebo DWG, vypočítame a navrhneme kompletné riešenie osvetlenia vašej telocvične

@parent