Loading...

Svietidlá do telocvične

Potrebujete poradiť pri výbere toho najlepšieho osvetlenia pre Vašu telocvičnu - športovisko? V nasledujúcom krátkom článku si priblížime špecifikácie takýchto svietidiel, ktoré odolajú aj tym najtvrdším ranám lopty, no zároveň Vám prinesú jasné svetlo s dokonalým podaním farieb.

Pre použitie do podmienok telocviční musia byť svietidlá špeciálne upravené tak, aby zvládli záťaž a mali odolnosť voči nárazom.

Svietidlá disponujú najvyššou normou IK 10 - stupňom ochrany pred vonkajšími mechanickými údermi. stupeň 10 je najvyšší možný stupeň ochrany a označuje energiu nárazu 20 J. Tento vysoký stupeň môžu dosiahnuť svietidlá iba použitím tých najkvalitnejších materiálov, ktoré danú nárazovú energiu pohltia pri nulovom poškodení. Najčastejšie sú to kryty svietidiel so špeciálneho polykarbonátového mikroprizmatického krytu.

Ďalším dôležitým atribútom pre zvolenie toho najlepšieho svietidla do telocviční je index oslnenia v skratke UGR. Tento index sa počíta pomerne zložito, no v praxi je to hodnota - číslo, ktoré vyjadruje ako veľmi narušuje svetlo zrakovú pohodu, znemožňuje videnie pri pozeraní do svetla či dokonca môže viesť až k poruchám zraku. Čim je táto hodnota vyššia, tym väčšej miere oslnenia je človek vystavený. Žiaden športovec nemá rad, ak pri pohľade nahor, napríklad kvôli sledovaniu lopty, ho svietidlo svojím jasným svetlom oslní a znemožní mu tak priamy očný kontakt s loptou. Pri svietidlách do telocviční je optimálny index UGR < 22.

Posledným tretím dôležitým faktorom je stmievateľnosť. Pri efektívnom stmievaní vieme nie len ušetriť finančné prostriedky pri nižšom odbere elektrickej energie, ale vieme aj navodiť atmosféru pre daný šport, ktorý si to vyžaduje. Napríklad pri veľkom podujatí či turnaji vyzdvihnete svietivosť a navodíte tak dôležitosť a lepšiu atmosféru. Naopak pri tréningoch, zase môžete nastaviť menší útlm pre navodenie priatelskej atmosféry. Pri svietidlách je možné regulovať stmievanie pomocou DALI tlačidla, alebo inštaláciou ďiaľkovo ovládaného systému cez PC.

Ako si správne vybrať druh a počet svietidiel práve do Vašej telocvične/športoviska?

Najdôležitejšími parametrami sú rozmery objektu, najmä výška stropu, podľa ktorej sa určí typ svietidla podľa výkonu vo Wattoch. Samozrejme čím je strop vyšší tým silnejšie svietidlá je potrebné nainštalovať, aby výsledný efekt bol čo najúčinejší.

Pre priblíženie si uvedieme príklad riešenia, ktoré sme zostavovali na mieru zákazníkovi podľa jeho potrieb a rozmerov.

Rozmery objektu boli nasledovné:
Výška stropu: 6 metrov
Dĺžka jednej steny: 21,5 metra
Dĺžka druhej steny: 11,7 metra

Podľa lumenov, ktoré jednotlivé svietidlo vyžaruje, a plošného obsahu, ktorý chceme nasvietiť s výškou stropu, si pomocou programu vypočítame intenzitu osvetlenia - LUX značka lx. Výslednú hodnotu následne znásobíme počtom svietidiel, podľa minimálnej požiadavky svietivosti a v programe jednotlivé svietidlá usporiadame pre zaistenie konštantnej svietivosti aj v rohoch objektu. Výsledný nákres môžete vidieť na obrázku nižšie

Konkrétne svietidlá vhodné do telocvične a športoviska nájdete u nás na eshope v kategórií LED svietidlá pre športoviská a telocvične

Konkrétne pre tento návrh bolo použitých 15ks svietidiel: LED svietidlo do telocvične 1224mm 92W 11400lm 4000°K IP65 IK10

 

 Zavolajte nám na číslo +420 773 977 937  alebo nám napíšte mail na esvit@esvit.cz a my Vám na základe Vašich zadaných rozmerov, prípadne priloženého súboru .pdf alebo DWG vypočítame a navrhneme kompletné riešenie pre osvetlenie Vašej telocvične