Loading...

Akumulačné kachle

Blíži sa zimná sezóna. Čas, keď sú noci dlhšie, dni chladnejšie... Príchod zimy však netreba podceňovať, preto je teraz ten správny čas na výber správneho vykurovacieho systému. Akumulačné kachle sú jedným z riešení, a preto v nasledujúcom článku odpovieme na najčastejšie otázky týkajúce sa výberu vhodného zariadenia, ako aj na ďalšie aspekty súvisiace s vhodnou prevádzkou.

3.10.2018

1. Akumulačné kachle - čo to vlastne je?

Ide o účinné a úsporné riešenie elektrického vykurovania interiéru. Tieto kachle získali názov akumulačné kachle vďaka tomu, že dokážu akumulovať, t. j. vytvárať a koncentrovať teplo pomocou špeciálnych tehál, ktoré akumulované teplo dlhodobo udržia a následne vykurujú vaše okolie.

2. Pre ktoré oblasti sú akumulačné kachle vhodné?

Akumulačné kachle patria do kategórie vnútorných vykurovacích systémov, a preto sú vhodné najmä do kancelárií, obytných priestorov, ako aj do rodinných domov a chát.

3. Ako si vybrať akumulačné kachle, ktoré vyhovujú vašim potrebám?


Pri výbere správnych akumulačných kachlí je mimoriadne dôležité venovať pozornosť. Hlavnými faktormi pri výbere sú veľkosť obytného priestoru, či už kancelárskeho alebo bytového domu v metroch kubických, izolácia obytného domu, použité materiály, použité okná a podobne. Príkon akumulačných kachlí závisí najmä od veľkosti obytného priestoru. vo všeobecnosti platí, že príkon kachlí s výkonom 1 kw stačí na vykurovanie približne 10 metrov kubických priestoru. Pri zložitejších výpočtoch možno zohľadniť kvalitu izolácie alebo okien. Pri kvalitnej izolácii môžeme hovoriť o takmer 15 metroch kubických na 1 kW. Objem miestnosti vypočítame ako súčin pôdorysu a svetlej výšky stropu. Štandardná svetlá výška stropu je 2,6 m. Ak máme napríklad miestnosť s plochou 25 m a výškou stropu 2,6 m, výsledný objem tejto miestnosti je 65 m kubických. Na 10 metrov kubických je potrebný približne 1 kW výkonu, čo znamená, že v našom prípade sú najvhodnejším riešením 6-7 kW akumulačné vykurovacie telesá, v závislosti od izolácie atď.
Ponúkame niekoľko značiek akumulačných kachlí. Jednou z nich sú akumulačné kachle českého výrobcu EMKO. V našom e-shope ponúkame široký sortiment akumulačných kachlí tejto značky, ktorých výrobky sú rozdelené podľa veľkosti príkonu do:

V nasledujúcich prípadoch si môžete vybrať kachle presne podľa veľkosti vašej miestnosti pri štandardnom strope 2,6 m:

Ak potrebujete akumulačné kachle do malého priestoru s plochou do 8 m štvorcových, sú pre vás vhodným riešením kachle s výkonom 2 kW.

K dispozícii na našej webovej stránke na nasledujúcom odkaze:

Akumulačné kachle Emko M20AK 2kW

3kW kachle sú vhodné pre menšie priestory s plochou približne 12 m štvorcových.

K dispozícii na našej webovej stránke v nasledujúcom odkaze:

3kW M30AK Emko akumulačné kachle

Akumulačné kachle EMKO 4kW sú vhodné pre priestory s plochou do 16 m štvorcových.

K dispozícii na našej webovej stránke v nasledujúcom odkaze:

Akumulačné kachle Emko 4kW M40AK

Tieto kachle sú vhodné pre obytné alebo kancelárske priestory do 20 m štvorcových.

K dispozícii na našej webovej stránke na tomto odkaze:

Akumulačné kachle Emko M50AK 5kW

Miestnosť s rozlohou do 24 metrov štvorcových vykurujú akumulačné kachle EMKO 6kW.

K dispozícii na našej webovej stránke v nasledujúcom odkaze:

Akumulačné kachle Emko 6kW M60AK

Tieto vykurovacie telesá sa používajú pre miestnosti s plochou približne 28 m štvorcových.

K dispozícii na našej webovej stránke v nasledujúcom odkaze:

7kW M70AK Emko akumulačné kachle

Pre priestranné miestnosti s rozlohou nad 32 m štvorcových sú tieto kachle najvhodnejším kandidátom.

K dispozícii na našej webovej stránke v nasledujúcom odkaze:

Akumulačné kachle Emko M80AK s výkonom 8kW

4. Prečo je potrebné a vhodné regulovať teplotu akumulačných kachlí termostatom?


Hlavným dôvodom regulácie elektrického vykurovacieho systému je predovšetkým zníženie nákladov na energiu pri udržiavaní optimálnej teploty v obytnom alebo kancelárskom priestore, je to tiež veľká veľkou výhodou, ak sa človek nezdržiava v obytnom priestore celý týždeň alebo mesiac a môže si naprogramovať vykurovanie priestoru alebo miestností na konkrétny deň a hodinu.

5. Ako môžem regulovať teplotu elektrického vykurovania?


Možnosti regulácie možno rozdeliť do niekoľkých hľadísk. Pre každého človeka je dôležitejšie a podstatnejšie niečo iné, a preto existujú bezdrôtové, káblové alebo analógové či digitálne regulátory.a v súčasnosti čoraz populárnejšie termostaty ovládané mobilným telefónom - t. j. prostredníctvom SMS správy, alebo termostaty so zabudovaným WiFi modulom a integrovanou anténou.

6. Ako mám pripojiť termostat k akumulačným kachliam, ak chcem akumulačné kachle ovládať bezdrôtovo?termostat


Na pripojenie sa používajú tzv. prijímače, ktoré tvoria médium medzi akumulačnými kachľami a termostatom. Napájanie prijímačov závisí najmä od napájania akumulačných kachlí. Ak je pripojenie akumulačných kachlí riešené klasicky do zásuvky 230 V, potrebujeme prijímač BT003, ktorý zapojíme do zásuvky a následne do prijímača zapojíme spomínané akumulačné kachle. Ak je pripojenie riešené priamym káblom a prijímač nemôžeme uložiť do zásuvkovej skrinky (do steny), najvhodnejším kandidátom je nášnástenný prijímač BT002, ktorý je káblom pripojený k akumulačným kachliam, ktoré potom môžeme bezdrôtovo ovládať pomocou termostatu. Ak však máme v stene elektroinštalačnú krabicu, výrobok BT001 sa ľahko inštaluje priamo do krabice a nie je ho vôbec vidieť.

7.Ako si môžem vybrať pre mňa najvhodnejší termostat?

termostat2
Najprv musíte definovať, aké by mali byť vaše požiadavky a aké sú vaše očakávania od termostatu. Ak potrebujete len základné nastavenie teploty a údržbu, potom je tu termostat BT010, ktorý má číselník - t. j. analógový reguláciu teploty, dosah až 35 m od prijímača, ale môže komunikovať len s jedným prijímačom, a teda s jednou akumulačnou nádržou. Výhodou tohto zariadenia je nočný útlmový režim, keď po stlačení tlačidla teplota automaticky klesne o 3 stupne na osem hodín. Ak ste zákazník, ktorého potreby sú náročnejšie a máte viac ako jeden prijímač, potom je pre vás určený termostat BT710, ktorý môže ovládať až 9 prijímačov. Hlavnou výhodou je podsvietený displej s množstvom funkcií, ako je režim AUTO/MANUÁLNE/ONLY, možnosť nastavenia teploty v týždenných alebo víkendových blokoch (pri prevádzke napr. Len pre pracovné dni), automatické prepínanie na letný/zimný čas atď. Ak teda uvažujete o zapojení viacerých akumulačných kachlí, tento výrobok je pre vás ako stvorený. Na záver už len treba dodať, že prijímač a termostat musia byť navzájom kompatibilné, čo je v tomto prípade splnené, a tak môžeme začať regulovať :)

@parent