Loading...

Akumulačné kachle

Prichádza zimné obdobie. Čas, kedy sú noci dlhšie, dni chladnejšie... Príchod zimy avšak netreba podceniť a preto je práve teraz ten správny čas na výber vhodného vykurovacieho systému. Akumulačné kachle sú jedným z riešení a preto si v nasledujúcom článku zodpovieme na najčastejšie otázky týkajúce sa výberu vhodného prístroja ako aj ďalších súvislostí spojenými s vhodnou prevádzkou.

1. Akumulačné kachle - čo to vlastne je?

Je to efektívne a úsporné riešenie pre elektrické vykurovanie vnútorných priestorov. Prívlastok akumulačné získali tieto kachle vďaka tomu, že vedia akumulovať, teda vytvárať a koncentrovať teplo pomocou špeciálnych tehál, ktoré nazhromaždené teplo dlho udržia a následne tým vyhrievajú Vaše okolie.

2. Pre aké priestory sú vhodné akumulačné kachle?

Akumulačky patria do kategórie interiérových vykurovacích systémov a preto sa hodia hlavne do kancelárií, bytových priestorov ako aj obytných domov či chát.

3. Ako zvoliť akumulačné kachle, ktoré zodpovedajú práve Vašim potrebám?


Je nesmierne dôležité klásť dôraz pri výbere vhodných akumulačných kachlí. Hlavnými činitelmi pri výbere sú veľkosť obytného priestoru, či už kancelárie alebo bytového domu v metroch kubických, zateplenie obytného domu, použité materiály, použité okná a podobne. Veľkosť príkonu akumulačných kachlí závisí najmä od veľkosti obývaného priestoru.Všeobecne platí pravidlo, že príkon 1kw kachlí postačí na vyhriatie približne 10 metrov kubických priestoru. Pri zložitejších výpočtoch možno zohľadniť kvalitu zateplenia alebo okien. Pri kvalitnom zateplení môžeme hovoriť o takmer 15 metroch kubických na 1kW. Objem izby vypočítame ako súčin pôdorysu so svetlou výškou stropu. Štandardne je svetlá výška stropu 2,6m. Napríklad ak máme izbu veľkú 25m štvorcových, a výšku 2,6m, výsledný objem tejto izby je 65m kubických. Na 10m kubických je potrebných cca 1kW príkon, to znamená, že v našom prípade sú najvhodnejším riešením akumulačky s príkonom 6-7kW v závislosti od zatepletia a pod.
V ponuke máme viacero značiek akumulačných kachlí. Jednou z nich sú akumulačné kachle českého výrobcu EMKO. V našom e-shope ponúkame širokú škálu akumulačných kachlí tejto značky, ktorej produkty sa rozdelujú podľa výšky príkonu na:

 

V nasledujúcich prípadoch si môžete vybrať kachle presne podľa veľkosti svojej izby pri štandardnom strope 2,6m:

 

Ak potrebujete akumulačky do malého priestoru do 8m štvorcových, kachle s príkonom 2kW sú pre Vás to pravé riešenie.

K dispozícii na našom webe v nasledujúcom linku:

Kachle akumulačné 2kW M20AK Emko

 

Kachle s príkonom 3kW sa hodia do menších priestorov o veľkosti približne 12m štvorcových.

K dispozícii na našom webe v nasledujúcom linku:

Kachle akumulačné 3kW M30AK Emko

 

Akumulačky EMKO s príkonom 4kW sú vhodné do priestorov o veľkosti do 16m stvorcových.

K dispozícii na našom webe v nasledujúcom linku:

Kachle akumulačné 4kW M40AK Emko

 

Tieto kachle sú vhodné do obytných či kancelárskych priestorov s veľkosťou do 20m štvorcových.

K dispozícii na našom webe v nasledujúcom linku:

Kachle akumulačné 5kW M50AK Emko

 

Izbu do 24m štvorcových Vám vyhrejú akumulačné kachle EMKO 6kW.

K dispozícii na našom webe v nasledujúcom linku:

Kachle akumulačné 6kW M60AK Emko

 

Tieto akumulačky sa používajú do priestorov s metrážou približne 28m štvorcových.

K dispozícii na našom webe v nasledujúcom linku:

Kachle akumulačné 7kW M70AK Emko

 

Pre priestranné izby s veľkosťou nad 32m štvorcových sú tieto kachle najvhodnejším kandidátom.

K dispozícii na našom webe v nasledujúcom linku:

Kachle akumulačné 8kW M80AK Emko

 

4. Prečo je potrebné a vhodné regulovať teplotu akumulačných kachiel pomocou termostatu?


Hlavnou podstatou regulácie elektrickej ohrevnej sústavy je predovšetkým zníženie nákladov na energie pri zachovaní optimálnej teploty v obytných či kancelárskych priestoroch, taktiež je to veľká výhoda v prípade, že človek nezotrváva v obytnom priestore po celý týždeň či mesiac a môže si tak naprogramovať ohrievanie priestoru či miestností na presne stanovený deň a hodinu.

5. Ako môžem regulovať teplotu elektrického ohrievania?


Možnosti na reguláciu je možné rozdeliť z viacerých hľadísk. Pre každého človeka je smerodatnejšie a podstatnejšie niečo iné a preto existujú regulátory bezdrôtové, kabelové alebo analógové, či digitálne, a v dnešnej modernej dobe stále obľúbenejšie termostaty ovládané pomocou mobilu - teda SMS správy, či termostaty so vstavaným  WiFi modulom a integrovanou anténou.

6. Ako prepojím termostat s mojími akumulačnými kachlami ak chcem bezdrôtové ovládanie akumulačných kachlí?termostat


Na prepojenie slúžia takzvané prijímače, ktoré tvoria médium medzi akumulačnými kachlami a termostatom. Napájanie týcho prijímačov závisí hlavne od napájania akumulačných kachlí. Ak máme napojenie akumulačiek vyriešené klasicky do zásuvky na 230V, potrebujeme prijímač BT003 ktorý zasunieme do zásuvky a následne do prijímača zasunieme spomínané akumulačky. Ak je napojenie vyriešené rovno vyvedeným káblom, a nevieme uložiť prijímač do zásuvkovej krabičky (do steny) najvhodejším kandidátom je nástenný prijímač BT002, ktorý sa prepojí káblom do akumulačných kachiel, ktoré následne vieme bezdrátovo ovládať pomocou termostatu. Ak ale máme k dispozícii elektroinštalačnú krabicu do steny, produkt BT001 je vďaka montáži priamo do krabice spratný a vôbec ho nevidieť.

7.Ako si vybrať pre seba ten najvhodnejší termostat?

termostat2
Je potrebné si najprv zadefinovať, aké Vaše požiadavky by mal daný termostat spĺňať, respektíve aké máte od neho očakávania. Ak potrebujete iba základné nastavavovanie a udržiavanie teploty, potom je tu termostat BT010, ktorý má kolieskové - teda analógové ovládanie teploty, dosah až 35metrov od prijímača, no dokáže komunikovať len s jedným prijímačom a teda s jednými akumulačkami. Výhodou tohto prístroja je režim nočného útlmu, kedy po stlačení tlačidla klesne automaticky teplota o 3 stupne po dobu ôsmych hodín. Ak ste zákazník, ktrého potreby sú náročnejšie a máte viac ako jeden prijímač, potom je tu pre Vás termostat BT710, pomocou ktorého možno ovládať až 9 prijímačov. Hlavnou výhodou je podsvietený displej s mnohými funkciami, akými sú režim AUTO/MANUAL/DOVOLENA, možnosť navolenia teplôt v týždenných alebo víkendových blokoch (pri prevádzke napr. iba cez týždeň), automatický prechod na letný/zimný čas a iné. Ak teda uvažujeme o napojení viacerých akumulačných kachlí, tento produkt je nato presne stvorený. Na záver je potrebné už len dodať, že prijímač s termostatom musia byť navzájom kompatibilné, čo v tomto prípade je splnené a teda môžeme začať s regulovaním :)