Loading...

Rekuperácia tepla

"Zateplovacia" doba je už pomaly za nami, väčšina bytových domov či rodinných domov je zateplených a preto otázka súčasnej doby už nie je iba o šetrení nákladov na kúrenie při efektívnom zateplení, ale ide hlavne o zdravé a čisté prostredie, v ktorom žijeme. Rekuperácia, teda riadené vetranie predstavuje ideálne riešenie pre kvalitný, čistý a čerstvý vzduch vo Vašich obydliach. V nasledujúcom článku si vysvetlime základné výhody, funkcie, a časti systému rekuperácie aj pre tých, ktorí o tomto pojme nevedia vôbec nič.

Čo to teda rekuperácia je?

Rekuperácia je vlastne riadené vetranie pri nulovej strate tepla. Vetranie funguje pomocou centrálnej jednotky a trubíc, ktoré sú rozmiestnené strategicky po objekte, pričom z objektu sa odstraňuje odpadový vzduch s nadmernou alebo nízkou vlhkosťou a do objektu prichádza cez centrálnu jednotku filtrovaný čerstvý vzduch, pričom práve vďaka rekuperácii sa vo výmenníku studený vzduch ohrieva od teplého a tak sa zabezpečí nulový únik tepla.


Pre koho a kde je určená rekuperácia tepla?

Rekuperácia je vhodná do novostavieb či starších obytných domov. Rekuperáčný systém reguluje úroveň vlhkosti vzduchu a teda zabraňuje nadmernej vlhkosti, ktorá je spojená najmä so vznikom plesní, ktoré sú mimoriadne škodlivé. Na svoje si prídu aj alergici, pretože tento systém zabezpečuje neustále čerstvý vzduch, ktorý ale prechádza hustým filtrom a ten zachytáva nečistoty z ovzdušia akými sú oxid uhličitý, peľové zrnká. Zároveň odvodným systémom odvádza okrem nadmernej vlhkosti aj rôzne škodliviny, prachové častice, ktoré môžu vznikať pri varení, sprchovaní, obliekaní, chovaní domácich miláčikov, alebo rekonštrukčných prácach. V neposlednom rade je rekuperácia vhodná do objektov, kde sa predpokladá zvýšená hlučnosť v okolí napríklad zvýšenou premávkou, pretože zabezpečuje vyvetranú miestnosť bez nutnosti otvorenia okna a teda svojim pôsobením eliminuje okolitý zvuk zvonku.


Prečo riešiť rekuperáciu už dnes?

Ak by ste chceli vzduch vo Vašom objekte neustále čerstvý a relatívne zdravý, mali by ste vetrať každé dve hodiny po dobu 5-30 minút vzávislosti od ročného obdobia, polohy objektu atď.
Relatívne zdravý hlavne preto, že je určite zdravší ako ten vo vnútri "vydýchaný", ale aj zvonku prichádzajú nečistoty, ktoré neustále vdychujeme, a spôsobujú problémy hlavne alergikom či astmatikom.
Tento systém dokáže ušetriť 90-92% tepla, ktoré by sme klasickým vetraním cez otvorenie okna stratili.
Pomocou inštalovaných čidiel systém automaticky ovplyvňuje vetranie na základe zistených hodnôt v interiéri.
Doterajšie riešenia bytov a domov sa zaoberajú hlavne ako izolovať teplo vhodným vonkajším či vnútorným zateplením. Riešenia súčasnosti sa ale musia zaoberať otázkou ako docieliť čistú a zdravú, nepretržite vyvetranú domácnosť s prísunom nového vzduchu pri zachovaní konštantnej teploty v objekte?


Hlavné výhody rekuperácie:

1. Optimálna koncentrácia oxidu uhličitého

Zvýšená koncentrácia tohto plynu v domácnosti spôsobuje únavu a v extrémnych hodnotách je zdraviu nebezpečný. Počet ľudí, ich váha či fyzická aktivita v domácnosti priamo ovplyvňujú úroveň oxidu uhličitého svojimi dýchacími, spaľovacími či metabolickými procesmi.

Reguláciou oxidu uhličitého docielime kvalitnejší spánok, lepšiu sústredenosť a vyššiu výkonnosť.

2. Optimálna úroveň vlhkosti

Tá by sa mala pohybovať v rozmedzí medzi 40-60%. Častokrát sa ale najmä v zimných mesiacoch táto hodnota extrémne zvyšuje. Dôvodmi sú nedostatočné vetranie hlavne kvôli zime, ktorá je vonku v zimnom období. Za najväčšie dôvody nevetrania prisudzujú ľudia práve strate tepla, ktoré s častým vetraním odhchádza. Teda pri častom vetraní v zime sa vlhkosť znižuje, ale teplota v miestnosti taktiež.

Najviac vlhkosti vzniká v domácnostiach pri prirodzených a každodenných činnostiach akými sú sprchovanie, varenie, pranie a sušenie bielizne. Štvorčlenná rodina pritom môže vyprodukovať denne pri svojich bežných činnostiach dokopy až 10 litrov! Postačí pritom každodenné sprchovanie, varenie, dýchanie ale aj spánok.

Pri zvýšenej vlhkosti veľmi hojne vznikajú na stenách plesne, ktoré so sebou prinášajú mnoho zdravotných problémov. Ľudia ale namiesto riešenia príčiny vzniku plesní odstránia len pleseň samotnú, čo situáciu samozrejme nevyrieši.
Rekuperácia ovplyvňovaním úrovňe vlhkosti pozitívne zabraňuje vzniku plesniam, zabezpečuje účinnejšie vysýchanie rekonštrukčných prác a v neposlednom rade zabezpečuje vhodný domov pre alergikov a astmatikov

3. Odvetrávanie škodlivín z interiéru

Medzi škodlivé látky vzniknuté v interiéri patria rôzne nebezpečné splodiny, alergény, častice a zápachy
Hlavnými zdrojmi takýchto škodlivín sú biologické zdroje a teda ľudia, domáce zvieratá alebo rastliny, výpary z nábytku, lepidlá, nátery, kúrenie v krbe, osobná hygiena - deodoranty, parfémy a rôzne iné
Odvetrávaním a pôsobením rekuperačnej jednotky zaistíme zdravšie a príjemnejšie prostredie pre život, menej časté upratovanie vďaka menšiemu usádzaniu prachu a nepríjemným zápachom z nábytku a iných predmetov v domácnosti

4. Eliminácia hluku a iných rušivých vplyvov z exteriéru

Hmyz, nadmerný hluk z premávky, zápach... Toto všetko nám vie poriadne znepríjemňovať život a preto rekuperačný systém zabezpečuje kľudné, tiché a bezpečné prostredie bez rušivých momentov prichádzajúcich z vonku.

Zloženie systému rekuperácie teplaschema rekuperacie

Vo všeobecnosti sa celý systém skladá z hlavnej centrálnej jednotky a komponentov pre distribúciu čistého vzduchu do vnútra objektu a odvádzanie odpadového vzduchu do exteriéru. Rekuperačná jednotka obsahuje 4 otvory pre nainštalovanie prívodných a odpadových rúr, 2 úsporné ventilátory pre efektívne sanie vzduchu a tak isto dvojicu filtrov pri vstupe čistého vzduchu do interiéru ako aj výstupe odpadového vzduchu z interiéru. Prevádzka je preto prakticky bezúdržbová okrem pravidelnej výmeny filtrov.
Interval výmeny samozrejme záleži hlavne na polohe objektu. To znamená častejšiu výmenu filtrov v rušných mestách a menšiu zase napríklad v horách. Na konci každého potrubia v miestnosti je systém zakončený stenovým alebo stropným boxom, určeným pre osadenie mriežky.


Užitočné funkcie, ktoré prinášajú produkty od výrobcu V-systém:
1. Protizámrazová ochrana
Funguje ako predohrev vzduchu pri zimnom období a zabezpečuje nepretržitú prevádzku centrálnej jednotky aj v zimných obdobiach a zabezpečuje prísun príjemného čistého vzduchu
2. Funkcia BY-PASS
Centrálna jednotka je vybavená špeciálnou klapkou, ktorá nadobúda svoje opodstatnenie a využiteľnosť hlavne v lete, kedy bývajú noci chladnejšie ako je teplota v miestnosti po tropickom dni. V tej chvíli sa klapka otvorí a centrálna jednotka je tak schopná čiastočne klimatizovať obytný priestor.
Klapka presunie vzduch mimo výmenníka a tým sa zaručí iba výmena vzduchu, pričom teplota odpadového vzduchu nemá vplyv na prísun čistého vzduchu, tým sa zabezpečí výmena teplejšieho vzduchu za čistý studenší.
3. Odvod kondenzátu
Kondenzát - teda voda vzniká pri prechode odpadového vzduchu do centrálnej jednotky, kde je odvedená preč odpadovým potrubím, ktoré možno napojiť priamo na bytový odpad.
Centrálne jednotky rekuperácie máme k dispozícii v našom eshope, na výber je možné vybrať si z nasledujúcich rekuperačných jednotiek značky V-systém:fluo 400 v-system

FLUO 400 - s rýchlosťou prietoku až max. 400m³/hod nástenná montáž
K dispozícií na našom webe: FLUO 400

FLUO 300 - s rýchlosťou prietoku až max. 300m³/hod nástenná montáž
K dispozícií na našom webe: FLUO 300

VS210 - s rýchlosťou prietoku až max. 210m³/hod nástenná montáž
K dispozícií na našom webe: VS210

VS220 - s rýchlosťou prietoku až max. 210m³/hod podstropná montáž - rekuperácia tepla
K dispozícií na našom webe: VS220

VS220 Plus - s rýchlosťou prietoku až max. 210m³/hod podstropná montáž - rekuperácia tepla aj vlhkosti
K dispozícií na našom webe: VS220 Plus

 V ponuke máme taktiež rozvody vzduchu, zakončovacie prvky a celú radu doplnkového príslušenstva riadeného vetrania - rekuperácie.

Celú kategóriu rekuperácie nájdete tu: rekuperácia tepla


Neviete si dať rady s výberom, množstvom alebo nakonfigurovaním komponentov pre riadené vetranie - rekuperáciu pre Váš objekt? My Vám poradíme!

Neváhajte a zatelefonujte nám na číslo +420 773 977 937 alebo nám napíšte mail na esvit@esvit.cz, kde popíšete dispozíciu svojeho objektu, prípadne pošlete svoj pôdorys a rez objektu, pre zakreslenie záväznej objednávky je potrebný súbor v DWG, telefónny kontakt, a my sa Vám ozveme s konkrétnym nákresom a riešením!