Loading...

Rekuperácia tepla

Éra "zatepľovania" je pomaly za nami, väčšina bytových domov či rodinných domov je zateplená, a preto problémom súčasnosti už nie je len úspora nákladov na vykurovanie pomocou účinnej izolácie, ale ide najmä o zdravé a čisté prostredie, v ktorom žijeme. Rekuperácia tepla, teda riadené vetranie, je ideálnym riešením pre kvalitný, čistý a svieži vzduch vo vašej domácnosti. V nasledujúcom článku vysvetlíme základné výhody, funkcie a časti systému rekuperácie tepla aj tým, ktorí o tomto pojme nič nevedia.

21.3.2019

Čo je teda zotavenie?

Rekuperácia tepla je vlastne riadené vetranie s nulovými tepelnými stratami. Vetranie funguje tak, že pomocou centrálnej jednotky a potrubí, ktoré sú strategicky rozmiestnené po budove, odvádza z budovy odpadový vzduch s nadmernou alebo nízkou vlhkosťou a privádza filtrovaný čerstvý vzduch vstupuje do budovy cez centrálnu jednotku a práve rekuperáciou tepla sa studený vzduch ohrieva od teplého vzduchu vo výmenníku tepla, čím sa zabezpečuje nulový únik tepla.


Pre koho a kde je rekuperácia tepla určená?

Rekuperácia tepla je vhodná pre novostavby alebo staršie domy. Systém rekuperácie tepla reguluje úroveň vlhkosti, a tým zabraňuje nadmernej vlhkosti, ktorá súvisí najmä s tvorbou plesní, ktoré sú mimoriadne škodlivé. Užitočný je aj pre alergikov, pretože tento systém zabezpečuje stále čerstvý vzduch, ktorý však prechádza cez hustý filter, ktorý zachytáva nečistoty vo vzduchu, ako je oxid uhličitý a peľové zrnká. Odsávací systém zároveň odstraňuje okrem nadmernej vlhkosti aj rôzne škodliviny, prachové častice, ktoré môžumôžu vznikať pri varení, sprchovaní, obliekaní, chove domácich zvierat alebo renovačných prácach. V neposlednom rade je rekuperácia vhodná do budov, kde sa očakáva zvýšená hlučnosť v okolí, napr. zvýšenázvýšená doprava, pretože poskytuje vetranú miestnosť bez potreby otvárania okien, a teda eliminuje okolitý hluk z vonkajšieho prostredia.


Prečo sa dnes zaoberať rekuperáciou tepla?

Ak chcete, aby bol vzduch vo vašej budove stále čerstvý a relatívne zdravý, mali by ste vetrať každé dve hodiny po dobu 5-30 minút, v závislosti od ročného obdobia, polohy budovy atď.
Relatívne zdravý hlavne preto, že je určite zdravší ako "dusný" vzduch v interiéri, ale sú v ňom aj nečistoty z vonkajšieho prostredia, ktoré neustále vdychujeme a spôsobujú problémy najmä alergikom alebo astmatikom.
Tento systém dokáže ušetriť 90 až 92 % tepla, ktoré by sme stratili bežným vetraním otvorením okna.
Pomocou nainštalovaných senzorov systém automaticky ovplyvňuje vetranie na základe zistených hodnôt v interiéri.
Predchádzajúce riešenia pre byty a domy sa zaoberali najmä tým, ako izolovať teplo vhodnou vonkajšou alebo vnútornou izoláciou. Dnešné riešenia však musia riešiť otázku, ako dosiahnuť čistý a zdravý, nepretržite vetraný dom s prívodom nového vzduchu pri zachovaní konštantnej teploty vo vnútri budovy?


Hlavné výhody rekuperácie tepla:

1. Optimálna koncentrácia oxidu uhličitého

Zvýšené koncentrácie tohto plynu v dome spôsobujú únavu a v extrémnych hodnotách sú nebezpečné pre zdravie. Počet osôb, ich hmotnosť alebo fyzická aktivita v dome priamo ovplyvňujú hladinu oxidu uhličitého prostredníctvom dýchacích, spaľovacích alebo metabolických procesov.

Reguláciou oxidu uhličitého dosiahneme kvalitnejší spánok, lepšiu koncentráciu a vyššiu výkonnosť.výkonnosť.

2. Optimálna úroveň vlhkosti vzduchu

Tá by sa mala pohybovať v rozmedzí 40 - 60 %. Často, najmä v zimných mesiacoch, sa však táto hodnota extrémne zvyšuje. Dôvodom je nedostatočné vetranie najmä v dôsledku chladu, ktorý je v zimnom období vonku. Ľudia pripisujú najväčšie dôvody nevetrania stratám tepla, ktoré pri častom vetraní odchádzajú. Pri častom vetraní v zime sa teda znižuje vlhkosť, ale znižuje sa aj teplota v miestnosti.

Najviac vlhkosti sa v domácnostiach vytvára pri prirodzených a každodenných činnostiach, ako je sprchovanie, varenie, pranie a sušenie bielizne. Štvorčlenná rodina môže pri bežných činnostiach vyprodukovať až 10 litrov vlhkosti denne! Stačí každodenné sprchovanie, varenie, dýchanie a spánok.

Pri zvýšenej vlhkosti sa na stenách veľmi často vyskytujú plesne, ktoré spôsobujú mnohé zdravotné problémy. Ľudia však namiesto toho, aby riešili príčinu vzniku plesní, odstraňujú len samotné plesne, čo situáciu, samozrejme, nerieši.
Rekuperácia ovplyvňovaním úrovne vlhkosti pozitívne predchádza vzniku plesní, zabezpečuje efektívnejšie vysúšanie rekonštrukčných prác a v neposlednom rade poskytuje vhodný domov pre alergikov a astmatikov

3. Vetranie školyPlesne z interiéru


Medzi znečisťujúce látky v interiéri patria rôzne nebezpečné výpary, alergény, častice a zápachy Hlavnými zdrojmi týchtobiologické zdroje, t. j. ľudia, domáce zvieratá alebo rastliny, výpary z nábytku, lepidlá, farby, krbové kúrenie, osobné
hygiena - dezodoranty, parfumy a rôzne iné Vetraním a prevádzkovaním rekuperačnej jednotky zabezpečíme zdravšie a príjemnejšieprostredie na bývanie, menej časté upratovanie vďaka menšiemu množstvu prachu a nepríjemných pachov z nábytku a iných predmetov v domácnosti

4. Eliminácia hluku a iných rušivých vplyvov z exteriéru

Hmyz, nadmerný hluk z dopravy, zápachy... To všetko nám môže veľmi znepríjemniť život, pretosystém rekuperácie tepla zabezpečuje pokojné, tiché a bezpečné prostredie bez rušivých vplyvov prichádzajúcich zvonku.

Zloženie systému rekuperácie teplaschema rekuperacie

Vo všeobecnosti sa celý systém skladá z hlavnej centrálnej jednotky a komponentov na distribúciu čistého vzduchu do interiéru budovy a odvod odpadového vzduchu do exteriéru. Rekuperačná jednotka obsahuje 4 otvory na inštaláciu prívodnéhoa odpadového potrubia, 2 energeticky úsporné ventilytory na účinné nasávanie vzduchu, ako aj dvojicu filtrov na prívode čistého vzduchu do interiéru, ako aj na odvode odpadového vzduchu z interiéru.
Prevádzka je preto prakticky bezúdržbová s výnimkou pravidelnej výmeny filtrov.Interval výmeny samozrejme závisí najmä od umiestnenia budovy. To znamená častejšiu výmenu filtrov v rušných mestách a menej častú napríklad v horách. Na konci každého potrubia v miestnosti je systém ukončený nástennou alebo stropnou krabicou, určenou na montáž mriežky.Užitočné vlastnosti, ktoré poskytujú výrobky od výrobcu V-system: 1.

Protimrazová ochrana V zime funguje ako predhrievač vzduchu a zabezpečuje nepretržitú prevádzku centrálnej jednotky aj v zimnom období a zabezpečuje prívod príjemného čistého vzduchu . 2.
Funkcia BY-PASS Centrálna jednotka je vybavená špeciálnou klapkou, ktorá sa stáva obzvlášť užitočnou a užitočnou v lete, keď noci bývajú chladnejšie ako teplota v miestnosti po tropickom dni. Vtedy sa klapka otvorí a centrálna jednotka je schopná čiastočne klimatizovať obytný priestor.
Klapka odvádza vzduch z výmenníka, čím zabezpečuje, že sa vymieňa len vzduch, pričom teplota odvádzaného vzduchu neovplyvňuje prívod čistého vzduchu, čím zabezpečuje výmenu teplejšieho vzduchu za čistý, chladnejší vzduch.
3.
Odvod kondenzátu Kondenzát - t. j. voda - vzniká pri prechode odpadového vzduchu cez centrálnu jednotku, kde sa odvádza preč odpadovým potrubím, ktoré možno pripojiť priamo k domácemu odpadu.
V našom obchode máme k dispozícii centrálne rekuperačné jednotky, môžete si vybrať z nasledujúcich rekuperačných jednotiek značky V-system:fluo 400 v-system


FLUO 400 - s prietokom do max. 400 m³/hod. montáž na stenu K dispozícii na našej webovej stránke:FLUO 400


FLUO 300 - s prietokom do max. 300 m³/hod montáž na stenu K dispozícii na našej webovej stránke:FLUO 300


VS210 - s prietokom do max. 210 m³/hod. montáž na stenu K dispozícii na našej webovej stránke:VS210


VS220 - s prietokom do max. 210 m³/hod. montáž na strop - rekuperácia tepla K dispozícii na našej webovej stránke:VS220


VS220 Plus - s prietokom do max. 210 m³/h podlahová montáž - rekuperácia tepla a vlhkosti K dispozícii na našej webovej stránke:VS220 Plus

Ponúkame aj vzduchovody, ukončovacie prvky a celý rad ďalšieho príslušenstva pre riadené vetranie - rekuperácia tepla.

Celú kategóriu rekuperácie tepla nájdete tu: rekuperácia tepla


Neviete sa rozhodnúť pre výber, množstvo alebo konfiguráciu komponentov pre riadené vetranie - rekuperáciu tepla pre vašu budovu?

Pomôžeme vám! Neváhajte a zavolajte nám na+420 773 977 937 alebo nám pošlite e-mail na adresu esvit@esvit.cz, v ktorom opíšete dispozíciu vašej budovy, alebo nám pošlite pôdorys a výrez budovy, pre zakreslenie závad.Pre záväznú objednávku potrebujete DWG súbor, telefonický kontakt a my sa vám ozveme s konkrétnym výkresom a riešením!

@parent