Loading...

Osvetlenie

Viete, ako vybrať osvetlenie do obývačky alebo pracovne? Alebo možno neviete, ako si vybrať svietidlá pre svoj pracovný priestor? Možno vám pomôže jeden z týchto článkov.

1.8.2017 | autor: Esvit.skLEGÁLNE OSVETLENIE - ZÁKLAD BÝVANIA Svietidlá už nie sú len nevyhnutnosťou na získanie svetla v interiéri. V súčasnosti sa čoraz častejšie stretávame s tým, že sa zároveň využívajú ako dekoračný prostriedok. Vezmime si napríklad také obyčajné miestnosti. Klasickým problémom, ktorý budeme čoskoro riešiť, je otázka, ako ju zútulniť? Zdanlivo zložitá situácia sa dá vyriešiť elegantnejšie. Stačí skúsiť nahradiť jedno veľké centrálne svietidlo niekoľkými menšími lampami nápadito rozmiestnenými po miestnosti. Verte mi, funguje to. Neveríte tomu? A čo vám bráni vyskúšať si to na vlastnej koži?Stojacie lampy nie sú "OUT" Nech si kto chce čo chce hovorí, nech si mamička utiera slzy ako chce, stojacie lampy boli, sú a vždy budú neoddeliteľnou súčasťou bytovej architektúry. Mnohí z nás si pri vyslovení tohto slovného spojenia skôr hravo spomenú na nejeden odvrhnutý film, keď sa tento nosič svetla stal pomôckou na čítanie v tesnej blízkosti kresla alebo pohovky. Tu všade však plnili skôr praktickú funkciu. Dnes je to našťastie trochu inak. V kombinácii s ich estetickým vzhľadom sa stávajú ideálnym prakticko-dekoratívnym riešením na zlepšenie atmosféry v uzavretej miestnosti. A v tomto prípade sa netreba báť ani farebných experimentov, keďže v interiéri zvyčajne dominujú. Aj preto sa stávajú obľúbeným cieľom moderných dizajnérov. Nemožno opomenúť ani ich ľahkú premiestniteľnosť.
Staré, povedzme klasické stojacie lampy síce vymierajú, ale nahrádzajú ich technicky prepracovanejšiesofistikovanejšie verzie s možnosťou voľby rozptýleného svetla alebo svetla "na čítanie" vrátane čoraz obľúbenejšieho režimu stmievania.
Hoci som v predchádzajúcich odsekoch odsunul stropné svietidlá na okraj, nemožno ich úplne zavrhnúť, ani by si to nezaslúžili. V interiéri majú svoje nezameniteľné miesto. Koniec koncov, spadnutá šijacia ihla sa pri dobrom svetle ľahšie nájde, pokiaľ nemásena Svoje miesto majú aj v kuchyni alebo na chodbe, všade tam, kde je požiadavka na maximálny svetelný výkon.Moderné kúpeľňové riešenia Prejdime teraz k domácim "kúpeľom". Počuli ste už o osvetlených obkladačkách? Zdá sa vám to neuveriteľné? A pritom je riešenie v dnešnej dobe také jednoduché. LED osvetlenie je ten malý zázrak. Ak sa dodržia potrebné bezpečnostné predpisy pre použitie v kúpeľniach, zabuduje sa do škár obkladačiek a môžeme vyraziť na preteky. Hlavným bonusom je, že v porovnaní s bežnými žiarovkami ušetrí až 90 % elektrickej energie. Technológie idú neustále dopredu, takže aj v tejto oblasti môžeme nájsť konkurencieschopné výrobky za prijateľné ceny.Pracovné lampy Dnešná moderná doba je svetom, ktorý je prakticky riadený počítačmi, a práve tu prichádzajú k slovu pracovné lampy, ktoré sú dnes nevyhnutne spojené s monitorom počítača. Pýtate sa, ako je to možné? Sú to jednoducho inteligentné výrobky, ktoré sa automaticky prispôsobujú modrému svetlu počítača. A aj v tejto oblasti je v ponuke nepreberné množstvo tvarov a typov. Od rustikálnych svietidiel až po veľmi malé moderné, ktoré vyzerajú skôr ako vybavenie vesmírnej lode Červený trpaslík. Nie, nebojte sa, naozaj to nie je len v oblasti sci-fi.


Dvojičky stále stoja A keď k tomu pridáte možnosť vybaviť izbu tzv. Ide o tvarovo a vzhľadovo takmer identické lampy, veľkú stojaciu lampu a malú pracovnú lampu. V prípade takéhoto výberu sa vyhnete zahlteniu miestnosti zmesou rôznych štýlov pri zachovaní maximálneho svetelného komfortu, estetického vzhľadu a predovšetkým praktickosti.


Svetlo ako posol rozmerov Ako sme už povedali, lampa nemusí byť len zdrojom svetla. Rôzne typy majú schopnosť opticky zväčšiť, predĺžiť, zvýšiť alebo znížiť miestnosť. Z toho všetkého máme k dispozícii nepreberné množstvo bodových, bodových alebo uzavretých svetielv policiach, výklenkoch a na iných mysliteľných miestach.


Niekoľko tipov pre správny výber Alfou a omegou celej problematiky komfortu osvetlenia je výber správneho typu žiarovky a svietidla na konkrétny účel. Nezáleží ani tak na pohodlnosti ceny, ale skôr na ich funkčnosti s ohľadom na ich umiestnenie. Je dosť jasné, že iný typ žiarovky použijete v obývačke a iný v špajzi, kde proces vypínania a zapínania prebieha maximálne niekoľkokrát za deň. Ak máte pochybnosti, nebojte sa opýtať svojho predajcu, ktorý by vám mal vedieť fundovane poradiť.
Novým trendom je diódové svetlo, ktoré spoznáte podľa označenia LED. Vďaka nízkej spotrebe energie a dlhej životnosti je ideálna na časté a dlhodobé svietenie. A od ich používania by vás nemala odradiť ani ich relatívne drahšia obstarávacia cena.
Ak zhrnieme základné fakty pre výber správnych svietidiel, prídeme k tomu, že na faktickej Aktuálne riešenie tohto problému prichádza zvyčajne až v záverečnej fáze výstavby bytu. Aj tak je však potrebné vopred rozhodnúť, kde bude mať svietidlo svoje miesto. Ani to najlepšie súčasné svetlo nebude svietiť bez vhodnej elektroinštalácie. A iste uznáte, že nekonečná spleť káblov nebude to najlepšie. Preto platí jednoduché pravidlo. Najprv pochopte účel, potom určte správne miesto a potom sa obráťte na kompetentného predajcu. Ten vám poradí najlepšie. Vyskúšajte však Esvit a uvidíte sami....

@parent